• انتخاب رشته آسان است ویژه سال ۹۷ ( رایگان )

  انتخاب رشته آسان است ویژه سال ۹۷ ( رایگان )

  ۰ 169 بازدید

  انتشارات گیلنا تقدیم می کند: انتخاب رشته آسان است انتخاب رشته آسان از دیدگاه استاد ویژه کنکور ۹۷ برا...

 • تابستان یک کنکوری!

  تابستان یک کنکوری!

  ۰ 82 بازدید

  سلام! یک سلام به گرمی روزهای داغ تابستان به همه شما داوطلبان عزیز کنکوری که آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ را...

 • معرفی رشته پزشکی

  معرفی رشته پزشکی

  ۰ 82 بازدید

    دیباچه: در حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی‌، شامل ۴ دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآ...

 • معرفی رشته داروسازی

  معرفی رشته داروسازی

  ۰ 131 بازدید

  با توجه به اینکه رشته ی داروسازی در ایران و در بسیاری از کشور های دنیا رشته پر طرفدار و پر درآمدی هس...

 • نکاتی در رابطه با انتخاب رشته کنکور سراسری

  نکاتی در رابطه با انتخاب رشته کنکور سراسری

  ۰ 69 بازدید

  نکاتی مهم در رابطه با انتخاب رشته آزمون سراسری     ۱-در ابتدا سعی کنید حتما رشته های مورد ...

اجرای کامل قانون سوابق تحصیلی خلاف اصل عدالت آموزشی است

رییس سازمان سنجش آموزش کشور، اجرای کامل قانون سوابق تحصیلی در کنکور را با توجه به شرایط کنونی امتحانات آموزش و پرورش، خلاف اصل عدالت آموزشی عنوان کرد.ابراهیم خدایی روز یکشنبه به خبرنگار حوزه دانشگاهی ایرنا اظهار کرد: آخرین قانونی که مجلس شورای اسلامی در زمینه پذیرش دانشجو در کنکور سراسری تصویب کرده مربوط به شهریورماه سال ۹۲ است که بر این اساس مدل امتحانی باید بر طبق تقاضا تنظیم شود.
وی گفت: بر اساس تصویب مجلس سه مدل سوابق تحصیلی، سوابق تحصیلی با آزمون و سوابق تحصیلی همراه با آزمون عمومی و اختصاصی در نظر گرفته شد و به طور کلی قانون تصویب کرده که تا پنج سال آینده ۸۵ درصد کل ظرفیت آموزش عالی از طریق سوابق تحصیلی پذیرش شود.
خدایی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی پیشنهاد افزایش درصد سوابق تحصیلی را متناسب با شرایط پوشش تحصیلی داده؛ این در حالی است که هم اکنون فقط امتحانات سال سوم دبیرستان به صورت سراسری برگزار می شود.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: هم اکنون امتحانات سال دوم دبیرستان ها به صورت سراسری برگزار نمی شود و در دوره پیش دانشگاهی نیز فقط امتحانات چند واحد درسی به صورت سراسری است.
وی خاطرنشان کرد: امتحانات داخلی دبیرستان ها به سبب تنوع آنها همچون، دولتی، غیر انتفاعی، غیردولتی و غیره قابل مقایسه با یکدیگر نیستند و بر همین اساس نمی توان این نمرات را به عنوان معیار و ملاک انتخاب کرد.
خدایی تصریح کرد: اجرای این قانون در چنین شرایطی خلاف اصل عدالت آموزشی به شمار می رود؛ چرا که سوابق باید بر اساس قانون مبتنی بر عملکرد سه ساله دانش آموز در امتحانات سراسری باشد.
وی افزود: در حال حاضر براساس تکلیف قانون تا سال ۱۳۹۷ می بایست ۸۵ درصد ظرفیت کل آموزش عالی کشور بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شوند که در سال سوم اجرای آن یعنی سال ۱۳۹۴ حدود ۸۰ درصد کل ظرفیت های آموزش عالی کشور براساس سوابق تحصیلی پذیرش شدند؛ که می توان گفت در اجرا از تکلیف ایجاد شده هم جلوتر هستیم و قطعا تا سال ۱۳۹۷ به بیش از ۸۵ درصد خواهیم رسید.
وی اظهار داشت: بر همین اساس اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو به این نتیجه رسید که برای کنکور سال آینده سهم ۵ درصدی به عملکرد پیش دانشگاهی دانش آموزان افزوده شود.
مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ قانونی را تصویب کرد که بر پایه آن باید تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور به تدریج افزایش می یافت. در سال نخست اجرای این قانون یعنی سال ۹۳-۹۴ تأثیر سابقه تحصیلی در پذیرش داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی هستند حداقل ۲۵ درصد تعیین و مقرر شد پس از پنج سال، حداقل ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی انجام شود.

۳ نظر

 1. سلام خسته نباشین.خواستم بپرسم که میشه واسه کنکور۹۵از طرح ترمیم معدل استفاده کرد؟

 2. سلام

  لطفا یکی منو توجیه کنه که باید واسه ۷۵ درصد بخونیم یا ۱۰۰ درصد !

  اینم از آدرس ایمیل بنده :….

  منبع موثق میخوام !!!

  پیشاپیش تشکر …

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا